Úterý 19.03.2024
Sojový rohlík, hermelínová pomazánka, zelenina
Zeleninová s jáhlovými vločkami
Hovězí tokáň, rýže
Čaj, mléko, voda
Toustový chléb, pomazánka rozhuda, ovoce
Středa 20.03.2024
Krupicová kaše, ovoce
Pórková
Záhorácký závitek, bramborový knedlík
Mléko, voda, čaj
Cesar houska s bylinkovou lučinou, zelenina
Čtvrtek 21.03.2024
Bagetka s máslem, ovoce
Česneková s opraženým chlebem
Zapečené těstoviny se zeleninou
Čaj, mléko, voda
Monte mléčný dezert, ovoce
Pátek 22.03.2024
Šáteček s tvarohem, jablko
Hovězí vývar s nudlemi
Čivabčiči, brambory, obloha
Mléko, šťáva, voda, čaj
Křehký plátek s žervé, zelenina
Pondělí 25.03.2024
Houska, tuňáková pomazánka, okurka
Vločková
Červené fazole v zelenině, chléb
Bílá káva, čaj, voda
Veka, Almette, ovoce

Devatero před nástupem do MŠ

1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které už do školky chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků. Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod.

1. Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu z domu láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.

1. Veďte dítě k samostatnosti – v hygieně, oblékání, jídle. Dítě pak nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, kdo se neumí obléknout.

1. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest). Vyhněte se výhružkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“.

1. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte narychlo a tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.

1. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšáčka, polštářek).

1. Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě, pokud den ve školce proběhne v pohodě, chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.

1. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi rychle vycítit vaši nerozhodnost, obavy. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, kdo s tím má menší problém.

2. Dodržujte dohodnutý adaptační program vyhovující individuálním potřebám vašeho dítěte.